Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако на тялото ви му липсва сол - това са първите симптоми

06 октомври 2023, 14:47 часа

Хипонатриемия

Това е състояние, в което концентрацията на натрий в кръвта е по-ниска от необходимата за нормалното функциониране на организма. Ниските нива на натрий оказват влияние върху кръвното налягане, мускулните концентрации и предаване на сигнали в нервната система.

При леките случаи симптомите не са забележими, но големите липси на натрий водят до животозастрашаващи симптоми. В този случай общото количество на вода се увеличава, води до подуване и неправилно функциониране. Няколко са факторите, които може да причинят хипонатриемия, включително лекарства и медицински състояния, които нарушават баланса на вода и натрий в тялото.

Симптоми на липса на натрий

Ето някои от признаците за ниски нива на натрий:

* главоболие
* умора или липса на енергия
* сънливост
* раздразнителност или безпокойство
* замаяност или липса на равновесие
* загуба на апетит
* гадене и повръщане
* рядко уриниране
* обилно или внезапно потене
* мускулни крампи или спазми
* мускулна слабост
* проблеми с концентрацията
* ментално объркване
* гърчове
* загуба на съзнание

Какво се случва с тялото, ако спрете солта

Причини за хипонатриемия

Натрият е основен минерал, който тялото ви не може да произвежда. Единственият начин да си го набавите е чрез храните, които консумирате. Ако не приемате достатъчно или губите повече, отколкото приемате, може да възникне хипонатриемия.

Необичайно е хората да имат ниски нива на натрий, защото това е минералът, който приемаме чрез солта. А повечето хора приемат повече сол от необходимото.
Хипонатриемията може да се причини и от начина ви на живот. Бързата загуба на течности и/или прекомерният прием на течности може да доведе до рязко намаляване на концентрациите на натрий.

Начин на живот

Проблемите с диетата и начинът на живот рядко засягат нивата на натрий. Въпреки това, бързата загуба на течности и/или прекомерният прием на течности може да доведе до рязко спадане концентрацията на натрий. Обилното потене също може да доведе до рязка загуба на натрий. Потта и другите телесни течности са с високо съдържание на натрий. Ако не можете да запълните натриевите запаси след обилно изпотяване, нивата на натрий могат рязко да спаднат.

Ако пиете големи количества вода след изпотяване, без да заместите електролитите (основни минерали като натрий, калций и калий), нивата на натрий може да спаднат още повече. Това е така, защото вие разреждате количеството натрий на водния обем в тялото. Възможно е също да получите хипонатриемия чрез екстремни диети без натрий. Пиенето на прекалено много вода (свръххидратация) допълнително увеличава риска.

Тези симптоми издават, че на тялото ви му липсва сол

Медицински причини

Съществуват медицински състояния, които могат да причинят хипонатриемия. Някои се развиват бавно с течение на времето, като симптомите се появяват постепенно. Други се развиват бързо с внезапна поява на симптомите.

Медицинските причини за хипонатриемия включват:
* надбъбречна недостатъчност - надбъбречните жлези произвеждат хормон, наречен алдостерон, който балансира нивата на натрий и калий в организма. Надбъбречната недостатъчност, известна още като болестта на Адисън, нарушава този баланс.
* синдром на церебрална загуба на сол - рядко състояние, при което мозъчно увреждане променя функцията на бъбреците, като ги кара да изчистват прекомерни количества натрий от тялото.
* цироза
* застойна сърдечна недостатъчност - това е способността на сърцето да изпомпва ефективно кръв през тялото, което води до натрупване на течности и поява на хипонатриемия.
* диария - тежката диария може да доведе до състояние, известно като хиповолемия, което води до сериозна загуба на течности и хипонатриемия.

Диагноза

Хипонатриемията се диагностицира с физически преглед, лабораторни тестове и преглед на медицинската ви история. Основно в диагностицирането е кръвен тест, който измерва концентрацията на натрий в кръвта.

Нивата се измерват в миликивалент на литър mEq/L:
* нормално: 135-145 mEq/L
* хипонатриемия: под 135 mEq/L
* тежък стадий на хипонатриемия: под 120 mEq/L.

Подходяща диета

Причината за вашата хипонатриемия може да е следване на диета с ниско съдържание на сол. В този случай е препоръчително постепенно увеличаване приема на сол.
Препоръчителният прием на натрий е около 1 чаена лъжичка сол на ден за възрастни и ½ чаена лъжичка сол на ден за деца.
Имайте предвид, че солта се съдържа в преработени храни, хляб, паста, сосове и дори в десертите, която също влиза в препоръчителния дневен прием. Приемайте достатъчно вода - около 12 чаши на ден за жени и 16 чаши за мъже, но внимавайте да не се свръххидратиране. 

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес